czerwiec 22, 2024

piątek, 13 listopad 2020 01:56

Klub Świata Komiksu Egmont Polska na 31. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier – Cyber Edition

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Bogaty program spotkań, paneli dyskusyjnych, prelekcji i wideo-wywiadów, a także galeria prac konkursowych z tegorocznych edycji konkursu dla dzieci i na krótką formę komiksową, rozgrywki turniejowe w League of Legends i możliwość otrzymania specjalnej antologii komiksowej. To wszystko czeka na uczestników wirtualnej edycji tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który odbędzie się on-line, w dniach 14 i 15 listopada br. na platformie www.komiksfestiwal-cyberedition.com 

Klub Świata Komiksu Egmont Polska, jak co roku, aktywnie bierze udział w imprezie i zaprasza wszystkich fanów komiksów i gier do uczestnictwa w spotkaniach i panelach festiwalowych. Specjalnie z okazji MFKiG Cyber Edition w dniach 14-15 listopada komiksy w sklepie Egmont.pl będzie można nabyć z 30% rabatem.

 

pastedGraphic.png

 

W tym roku zapraszamy na spotkania autorskie, panele poświęcone komiksom wydawanym przez Egmont Polska, zapowiedzi wydawnicze na rok 2021 oraz podsumowanie ostatnich 30. lat działalności firmy. Wśród zaproszonych gości są twórcy zaprzyjaźnieni z festiwalem od lat: Grzegorz Rosiński, legendarny twórca serii „Thorgal”, a także autor albumów „Szninkiel”, „Zemsta hrabiego Skarbka”, „Western” i „Skarga utraconych ziem”, które w nowym wydaniu ukazały się w tym roku oraz Grażyna i Zbigniew Kasprzakowie, którzy opowiedzą o antologii „Bogowie z Gwiazdozbioru Aquariusa”. Pojawią się też nowi goście, jak Bill Sienkiewicz, wielokrotny laureat nagrody Eisnera, twórca, znany z bardzo charakterystycznego stylu, autor ilustracji m.in. do albumów „30 dni nocy”, „Daredevil” i „Elektra Assassins”. Polecamy też rozmowę z rysownikiem serii „Skalp” - R.M. Guerą.

 

pastedGraphic_1.png

 

Ponadto zapraszamy na spotkania z autorami serii „BRADL” – Tobiaszem Piątkowskim i Markiem Oleksickim oraz z kontynuatorami kultowego „Kajka i Kokosza” Janusza Christy i twórcami serii „Lil i Put” – Maciejem Kurem i Piotrem Bednarczykiem. 

Na uwagę zasługuje spotkanie z Bartoszem Sztyborem, autorem scenariuszy do wydanych nakładem Egmontu serii „Niezła draka, Drapak” i „Rufus, wilk w owczej skórze”, który opowie o tym, jak pracuje się dla zagranicznych wydawców (obecnie współtworzy „Wiedźmina” dla Dark Horse Comics).

Poza spotkaniami autorskimi, warto posłuchać dyskusji poświęconych komiksom z portfolio Egmontu. W sobotę na scenie głównej odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony wpływowi komiksów na popkulturę, a w niedzielę zapraszamy na spotkanie zatytułowane „50 twarzy Harleen”. 

Dla wszystkich fanów dobrych komiksów interesujące będą również spotkania z Tomaszem Kołodziejczakiem, który w sobotę opowie o planach wydawniczych na 2021 rok, a w niedzielę podsumuje 30 lat działalności Egmont Polska. 

Równie ciekawie zapowiada się panel poświęcony nominacjom do albumu roku. Wśród dziesięciu nominowanych do nagrody tytułów znalazły się dwa albumy wydane przez Egmont: 4 tom serii „Bradl” Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego oraz piąta część stworzonej przez Berenikę Kołomycką serii „Malutki Lisek i Wielki Dzik”.

 

Poza spotkaniami na Scenie Głównej, zapraszamy do Strefy Premium. Trafią tam dodatkowe nagrania, między innymi druga część spotkania z Grażyną i Zbigniewem Kasprzakami oraz rozmowa z Tomaszem Kołodziejczakiem o 30-leciu Egmont Polska. 

W trybie VOD, materiały będą dostępne od startu festiwalu 14 listopada do 30 listopada br.

 

 

PLAN SPOTKAŃ Z AUTORAMI

[Godziny spotkań są na bieżąco aktualizowane na stronie Organizatora festiwalu w zakładce PROGRAM: https://komiksfestiwal-cyberedition.com/program]

 

SOBOTA, 14 listopada

 

Scena Główna

 

Nominacje do albumu roku – panel dyskusyjny 

Eksperci i jednocześnie przedstawiciele jury tegorocznego konkursu na najlepszy polski album komiksowy omawiają dziesięć nominowanych do tej nagrody publikacji.

Prowadzący: Rafał Kołsut i Łukasz Chmielewski. 

 

Marvel i inni – wpływ komiksów na popkulturę – panel dyskusyjny

Jakie trendy oraz zmiany w popkulturze pojawiły się dzięki Marvelowi? To wydawnictwo jest z nami już od kilku pokoleń. O tym, co tak naprawdę im zawdzięczamy, rozmawiają Tomasz Kozłowski, Dominik Pańczyk i Mateusz Papis z United States of Komiks.

 

 

Maciej Kur i Piotr Bednarczyk - „Lil i Put” po raz piąty

O pracy nad tomem piątym (Parada przypałów) komiksowej serii dla odbiorcy w każdym wieku z autorami rozmawia Marcin Łuczak. Lil i Put - „z wykształcenia darmozjady, z profesji nieroby” - wędrują w poszukiwaniu tanich posiłków i pieniędzy, nierzadko pakując się przy tym w tarapaty. Chodu!!!

 

Tomasz Kołodziejczak – zapowiedzi Egmont Polska na 2021 r.

Największy wydawca komiksów w Polsce w rozmowie z Marcinem Łuczakiem opowie o planowanej ofercie Egmont Polska na 2021 rok oraz zdradzi, jakich nowych tytułów i reedycji możecie się spodziewać.

 

Spotkanie z Grażyną i Zbigniewem Kasprzakami

Tego duetu nie trzeba przedstawiać: KAS i GRAZA, ilustrator i kolorystka w rozmowie z Adamem Radoniem. Spotkanie z okazji premiery zbiorczego wydania pierwszych komiksów Zbigniewa Kasprzaka – „Bogowie z Gwiazdozbioru Aquariusa”. Część pierwsza rozmowy Adama Radonia z polskimi klasykami. 

 

NIEDZIELA, 15 listopada

 

Scena Główna

 

50 twarzy Harleen – panel dyskusyjny

Pomocnica Jokera przechodziła już kilka wcieleń. Czy nadal żyje tylko w jego cieniu? Dominik Pańczyk i Piotr Jackowski z United States of Komiks przybliżą kilka z licznych odsłon byłej psychiatry ze szpitala Arkham – Harleen Frances Quinzel, znanej antagonistki z komiksów wydawnictwa DC Comics.

 

Maciej Kur i Piotr Bednarczyk - Kolejny tom "Kajka i Kokosza"

Blisko trzydzieści lat po premierze ostatniego komiksu Janusza Christy Kajko i Kokosz powrócili. O przygodach dzielnych wojów ze scenarzystą i kolorystą, kontynuatorami kultowej serii Janusza Christy, rozmawia Marcin Łuczak.

 

Bill Sienkiewicz - Komiks jak plastelina [PL/EN]

Po raz pierwszy na MFKiG: amerykański artysta, legendarny Bill Sienkiewicz rozmawia o jednym z najbardziej elastycznych mediów na świecie – komiksie. Z twórcą kultowej Elektry: Assassin do scenariusza Franka Millera rozmawiał Bartek Czartoryski.

 

R.M. Guera - Sztuki nie da się opowiedzieć [PL/EN]

O twórczości, która wymyka się definicjom, w rozmowie z Bartkiem Czartoryskim opowiada rysownik Skalpa i Przeklętego.

 

Bartosz Sztybor - Scenarzysta za granicą

O tym, jak pracuje się dla zagranicznych wydawców, autor opowiada Marcinowi Łuczakowi.

 

Marek Oleksicki i Tobiasz Piątkowski - „Bradl” po raz piąty

Dynamiczna akcja, niebezpieczne rozgrywki, mroczne siedziby tajnych organizacji i niezwykli bohaterowie gotowi ryzykować życie dla swojej ojczyzny. Z autorami popularnej serii historycznej opartej na losach polskiego szpiega, o jej ostatnim tomie rozmawia Marcin Łuczak.

 

Tomasz Kołodziejczak - 30 lat Egmontu nad Wisłą

W tym roku Egmont Polska świętuje swoje 30-lecie. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak to wszystko się zaczęło, skąd wzięła się nazwa Egmont oraz jak Tomasz Kołodziejczak trafił do tej firmy, obejrzyjcie to spotkanie. O trzech dekadach Egmontu w Polsce z szefem Klubu Świata Komiksu rozmawia Marcin Łuczak.

 

Grzegorz Rosiński - W pracowni Thorgala

Wizyta w pracowni Grzegorza Rosińskiego. Z wieloletnim przyjacielem Festiwalu, dobrze znanym wszystkim jego bywalcom, rozmawia Adam Radoń. Co tym razem będzie miał do powiedzenia rysownik kultowych serii „Thorgal”, „Szninkiel” i „Zemsta hrabiego Skarbka”? Zobaczcie sami!

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier to największa tego typu impreza w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Ostatnią edycję festiwalu w łódzkiej hali Expo-Łódź odwiedziło ponad 20 tysięcy osób.