piątek, 18 czerwiec 2021 15:53

Klub Świata Komiksu Egmont Polska na festiwalu „Komiksowa Warszawa 2021 - Start”!

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W tym roku festiwal „Komiksowa Warszawa” odbędzie się w plenerze i będzie miał aż dwie odsłony. Pierwsza z nich, czyli „KOMIKSOWA WARSZAWA 2021 – START” wydarzy się w dniach 18-20 czerwca w warszawskim Ogrodzie Saskim przy okazji Pleneru Literackiego, a druga - „KOMIKSOWA WARSZAWA 2021 – META” – w dniach 9-12 września na Placu Defilad, podczas Warszawskich Targów Książki. 

W najbliższy weekend Ogród Saski zamieni się w miejsce targów, rozmów i warsztatów. Zapraszamy na spotkania z naszymi autorami, a także na stoisko Egmontu oznaczone numerem 13/14, gdzie będzie można kupić komiksy i otrzymać gadżety związane z najnowszym tomem cyklu „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody: Zaćmienie o Zmierzchu”, a także zagrać w gry planszowe i karciane z naszej oferty. 

 

pastedGraphic.png

Szczegółowy harmonogram całej imprezy, zasady udziału oraz mapki z lokalizacją poszczególnych atrakcji można znaleźć na www.komiksowawarszawa.pl Wszystkie spotkania autorskie, warsztaty oraz podpisywanie odbywają się w namiocie KOMIKSOWA WARSZAWA. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ I WARSZTATÓW Z AUTORAMI

 

 PIĄTEK, 18 czerwca 

 

12:00 Warsztaty 1 - Berenika Kołomycka

13:15 Warsztaty 2 - Berenika Kołomycka

14:30 Warsztaty 3 - Berenika Kołomycka

 

Warsztaty z graficzką, ilustratorką i projektantką oraz autorką serii komiksowej „Malutki Lisek i Wielki Dzik”. Na warsztaty obowiązują zapisy, których można dokonać wysyłając zgłoszenie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

 

SOBOTA, 19 czerwca

 

11:00 - Łukasz Auguścik o nowej serii dla dzieci - "Niesamowity Szerlok Worms"  

 

Szerlok Worms to poczciwa, choć momentami nieco pazerna, dżdżownica-detektyw, która lubuje się w oglądaniu programów o glebogryzarkach i rozwiązywaniu dużych problemów małych żyjątek. Wraz z doktorem Jaszczurką Zwinką stawiają czoła przestępczym kreaturom przyrodniczego półświatka i mimo swoich niepozornych rozmiarów niejeden raz ratują środowisko przed ogromną katastrofą. Tym razem duet będzie musiał zidentyfikować tajemniczego porywacza, którego rysopis nie przypomina żadnego znanego nauce zwierzęcia. Jednak czy wystarczy robaczej dedukcji, aby rozwiązać zagadkę i stawić czoła zagrożeniu?...Komiks nagrodzony w czwartej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci”.

pastedGraphic_1.pngpastedGraphic_2.pngpastedGraphic_3.pngpastedGraphic_4.png

 

Łukasza Auguścik jest autorem rysunków i scenariusza do albumu. Komiksowa opowieść o Szerloku Wormsie to jego debiut. Z zawodu jest nauczycielem biologii i chemii, z zamiłowania rysownikiem, poszukiwaczem skarbów, miłośnikiem serów i biegaczem długodystansowym. Prywatnie autor jest jak superbohater łączący w nieznany nauce sposób życie ze wspaniałą żoną i córką, pracę nad tonami papierów, lokalne podróże i tworzenie komiksów z ciągłą walką ze swoimi największymi arcywrogami: chronicznym brakiem czasu, deficytem snu i nadmiarem pomysłów w stosunku do przewidywanej długości życia. Legendy głoszą, że czasem ma chwilę, aby złapać oddech. Ślepo wierzy, że dobro zawsze zwycięża zło.

 

11:45 - Sławomir Kiełbus, Maciej Kur i Piotr Bednarczyk o premierze kolejnego tomu "Kajka i Kokosza: Nowe Przygody: Zaćmienie o zmierzchu".

 

„Zaćmienie o zmierzchu” to drugi pełnometrażowy album przedstawiający dalsze perypetie bohaterów z Mirmiłowa. W „Nowych Przygodach” fani serii znajdą wszystko to, za co kochali oryginalną serię – czary, bijatyki i humor. A także wiele nowych pomysłów, zarówno rozwijających stare wątki, jak i poszerzających świat znany z niezapomnianych opowieści   Janusza Christy. Do dziś ukazały się 3 albumy nowej serii. 

 

 

Maciej „Maik” Kur (ur. 1988), z wykształcenia scenarzysta (Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie) i magister animacji (warszawska ASP, Wydział Sztuki Mediów). Współtwórca seriali animowanych oraz filmów dokumentalnych. Hobbystycznie malarz abstrakcjonista. Miłośnik komiksu, kina i animacji klasycznej. Pisze scenariusze do serii „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody” oraz animowanej adaptacji „Kajka i Kokosza” dla platformy Netflix. Jego komiksowymi idolami są m.in. René Goscinny, Don Rosa, E.C. Segar, Alan Moore i Janusz Christa. Nie trawi cynizmu, kocha spirytualizm i słanie pozytywnych wibracji.

Sławomir Kiełbus (ur. 1969). Ilustrator, rysownik komiksów i czasami scenarzysta. Rysownik serii „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody” oraz animowanej adaptacji „Kajka i Kokosza” dla platformy Netflix.  Autor ukazujących się od lat dziewięćdziesiątych pasków Gwidon. Twórca wielu albumów komiksowych i komiksu prasowego. Zdobywca nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2002 roku.

Piotr „Bedyk” Bednarczyk (ur. 1985), absolwent Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP, ilustrator, storyboardzista, koncept artysta, twórca murali. Fan komiksu od małoluda. Po spotkaniu naładowanego pozytywną energią scenarzysty Macieja Kura także rysownik serii „Lil i Put”. Od roku 2016 współtwórca projektu „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”

 

12:30 - Tobiasz Piątkowski, Wiesław Skupniewicz o nowej serii historycznej "Bazyliszki"

 

Na eleganckim przyjęciu w podwarszawskiej willi pojawia się przystojny nieznajomy przedstawiający się jako… Stefan Starzyński. Oszustwo szybko zostaje zdemaskowane przez piękną przyjaciółkę gospodarzy, ale czy i ona jest tym, za kogo się podaje? Wkrótce wydarzenia nabiorą tempa i rzucą bohaterów wprost w szpony Bazyliszków – nieuchwytnego gangu budzącego strach w mieszkańcach stolicy. „Bazyliszki” to historia o mieście, które jak w przedwojennych filmach zaludniają rozrzutni arystokraci, zjawiskowe kobiety i tajemniczy awanturnicy. Ale w mrocznych zaułkach Powiśla i Woli kryją się też bezwzględni bandyci, skorumpowani policjanci oraz zdesperowani biedacy walczący o przetrwanie. Komiksowa opowieść zabierze czytelników do eleganckich gabinetów ministrów i na zaniedbane osiedla bezrobotnych.

pastedGraphic_5.png

Autorem scenariusza cyklu „Bazyliszki” jest Tobiasz Piątkowski (ur. 1979) – scenarzysta, absolwent Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury. Współautor m.in. serii „Status 7”, „48 stron”, „Rezydent”, „Koszmary zebrane”, „Pierwsza brygada”, „Nowe przygody Stasia i Nel”, „Bradl”, a także komiksów i magazynów dziecięcych. Pracuje jako conceptual designer.

Serię zilustrował Wiesław Skupniewicz (ur. 1974). Jest absolwentem Schola Posnaniensis. Debiutował w numerze 25 „Świata Komiksu” krótką formą „Lucija to piękna kobieta”. Od 1998 r. jako freelancer pracuje w reklamie, ilustruje storyboardy, książki, komiksy, tworzy modele 3D i animuje. Ilustrator dwutomowej powieści fantasy „Central Park. Kraina Koe” autorstwa Joego Windy’ego (Olafa Jarzemskiego).

 

NIEDZIELA, 20 czerwca

16:30 - Bartosz Sztybor - Cyberpunkowy Wiedźmin

 

pastedGraphic_6.png pastedGraphic_7.png pastedGraphic_8.png pastedGraphic_9.png

 

Bartosz Sztybor, publicysta, krytyk filmowy i komiksowy, autor egmontowych serii „Niezła draka, Drapak” i „Rufus, wilk w owczej skórze”. Scenarzysta najnowszego albumu z serii Wiedźmin – „Zatarte wspomnienia”. Z ramienia studia CD PROJEKT RED czuwa nad całą cyberpunkową opowieścią komiksową i jako kierownik narracji dba o wewnętrzną spójność historii komiksowych oraz ich zgodność z wydarzeniami przedstawionymi w grze „Cyberpunk 2077”.  

 

 

STREFA AUTOGRAFÓW

(regulamin strefy autografów: http://www.komiksowawarszawa.pl/autografy/ )

 

SOBOTA, 19 czerwca

11:00 Berenika Kołomycka

12:00 Łukasz Auguścik

13:00 Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Piotr Bednarczyk

14:00 Tobiasz Piątkowski, Wiesław Skupniewicz

 

NIEDZIELA, 20 czerwca

15:00 Bartosz Sztybor