czerwiec 20, 2024

sobota, 18 wrzesień 2021 11:38

Na tropie. Szukaj i znajdź

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zbliża się jesień a z nią długie wieczory. Może warto spędzić je w towarzystwie Muminków?
Muminki, bohaterowie stworzeni przez Tove Janson, od lat cieszą się ogromną popularnością kolejnych pokoleń dzieciaków i ich rodziców. Sama jestem fanką małych trolli, a Mamusia Muminka to moja idolka. Godzinami mogłabym czytać kolejne tomy opowieści o Tove Janson, za każdym razem znajdując w książkach coś nowego. Bo też ta seria jest nieprzebraną skarbnicą mądrości i ciekawych cytatów. Można je czytać jako historyjki dla dzieci lub jako powiastki dla dorosłych. Sama odkryłam Muminki właśnie jako dorosła osoba i dopiero wtedy się nimi zachwyciłam. Wcześniej nie rozumiałam fenomenu małych trolli.

Oprócz oryginalnych książek napisanych przez fińską pisarkę na rynku znaleźć można wiele pozycji inspirowanych tą twórczością. Są to m.in. książeczki dla małych dzieci powstałe na motywach animowanego serialu. Ostatnio zaś na rynku pojawiła się kolekcja wydawnictwa Harper Kids z przygodami Muminków dla najmłodszych czytelników, które w przyjazny sposób wprowadzają maluszki w ten niesamowity świat Doliny Muminków. „Muminki i zima. Szukaj i znajdź” oraz „Muminki w dżungli. Szukaj i znajdź” to dwie książeczki, którymi zainteresują się już dwulatki.

W książce „Muminki w dżungli” na 20 kartonowych stronicach znajdziemy zabawną historię o tym, jak Muminki bawiąc się na plaży, znalazły skrzynię wypełniona po brzegi tropikalnymi nasionami. Te, po wysianiu w ogrodzie Mamusi Muminka, szybko wykiełkowały, zakwitły i zaczęły owocować. Muminki zaakceptowały nową scenerię. Mamusia przygotowała śniadanie, korzystając z egzotycznych owoców, a Panna Migotka z Muminkiem rozpoczęli zabawy w nowo powstałej dżungli. Z tej niezwykłej sytuacji najbardziej cieszy się chyba Mała Mi, która psoci i chowa się w najmniej oczekiwanych miejscach.
W beztroskich harcach Muminkom towarzyszy mały czytelnik, którego narrator zaprasza do wspólnej zabawy. Maluch na kolejnych stronach szuka zagubionych przedmiotów, przelicza owoce i kwiaty, dopasowuje pary. Może razem z Muminkami przepłynąć rzeczny labirynt, czy rozpoznać ślady pozostawione przez tropikalne zwierzęta. Koniecznie też powinien poszukać Małej Mi, która sprytnie się schowała.

Z kolei w książce „Muminki i zima” pokazane są przygotowania trolli do zimy, w której czasie, jak wiadomo, bohaterowie śpią. Szybko się jednak okazuje, że tej zimy będzie inaczej, gdyż Dolinę Muminków odwiedza Pan Wicherek i za jego przyczyną Muminki budzą się i korzystają z zimowych zabaw. Tyle, jeśli chodzi o fabułę. Jednak w przypadku serii „Szukaj i znajdź” ważna jest nie tylko sama akcja książki, ale także fakt, że dziecko wchodzi w interakcję z książką, biorąc udział w kolejnych zabawach i rozwiązując łamigłówki. W „Muminki i zima” są to: poszukiwanie skarpet do pary, rozpoznawanie śladów na śniegu i podążanie za nimi, szukanie ukrytych przedmiotów, przeliczanie słoików z przetworami Mamusi Muminka. Dzieci wspólnie z bohaterami uczestniczą w łowieniu ryb w przeręblu, przy okazji sprawdzając, co komu złapało się na wędkę. Zjeżdżają z górki, poznając pojęcia najszybciej i najwolniej.

Ogromnym atutem książek, prócz ciekawych zadań, jest duży format, solidne kartonowe kartki oraz barwne, skontrastowane, przyciągające wzrok ilustracje. O ile bowiem postaci wyglądają dokładnie tak, jak w innych książkach o Muminkach, o tyle świat małych trolli stworzony na potrzeby maluszków jest nieprawdopodobnie kolorowy i bogaty w szczegóły. To z kolei pozwala dorosłemu towarzyszącemu dziecku w lekturze wymyślać własne zadania dotyczące nazywania przedmiotów, rozpoznawania kolorów i kształtów.

Publikacje przeznaczone są dla małych dzieci. Świetnie bawią się już dwulatki, ale i pięciolatek z chęcią rozwiąże zadania postawione przed nim przez autora książek.