niedziela, 19 luty 2023 15:30

Zapowiedź: Zrodzeni z legendy

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Niektóre legendy trwają wiecznie

Młoda dziewczyna pogrążona w żałobie. Atak drapieżnego demona. Tajne stowarzyszenie sięgające czasów średniowiecza. Jakie tajemnice skrywają „Zrodzeni z legendy”? Już 22 lutego w księgarniach pierwszy tom cyklu autorstwa Tracy Deonn - nowoczesnego retellingu legendy o królu Arturze.

Po tym, jak jej matka zginęła w wypadku, szesnastoletnia ciemnoskóra Bree Matthews chciała znaleźć się jak najdalej od rodzinnego domu. Program dla zdolnych uczniów w Chapel Hill wydawał się być najlepszą formą ucieczki – przynajmniej do czasu, kiedy pierwszego wieczoru na kampusie dziewczyna stała się świadkiem ataku magicznego potwora. W lesie niedaleko szkoły pojawił się demon żywiący się ludzką energią. W obronie uczniów stanęli członkowie tajemniczego stowarzyszenia, którzy mówili o sobie: Zrodzeni z legendy. 

Jeden z nich, nazywający siebie merlinem nastolatek o przeszywającym spojrzeniu i arystokratycznych rysach, próbował nie tylko uchronić szkołę przed napaścią. Usiłował też wymazać z pamięci Bree wszystko, co widziała. Bezskutecznie. Użyty przez niego czar nie tylko nie usunął wspomnienia ataku demona, ale też pomógł dziewczynie przypomnieć sobie szczegóły nocy, gdy zginęła jej matka. Kiedy umierała, w szpitalu znajdowała się osoba władająca magią. Bree rozpoczyna śledztwo mające odkryć, co tak naprawdę się wtedy stało. 

Bree połączyła siły z Nickiem, byłym członkiem Zrodzonych z legendy. Chłopak żywi urazę wobec grupy. Dzięki niemu dziewczyna poznała historię stowarzyszenia - jego członkowie są potomkami rycerzy króla Artura. Chociaż początkowo Bree i Nick nie pałają wobec siebie sympatią, im więcej dowiadują się o Zrodzonych z legendy, tym bliższa staje się ich relacja. Po odkryciu, że Zrodzeni szykują się do magicznej wojny, Bree będzie musiała zdecydować, jak daleko się posunie, by poznać prawdę. Czy postanowi zniszczyć Zrodzonych z Legendy, czy może przyłączy się do walki?

Pełna intryg i tajemnic powieść z gatunku modern fantasy Tracy Deonn to mieszanka arturiańskich legend, współczesnej fantastyki i afroamerykańskiej magii z południa Stanów Zjednoczonych. Historia porusza też tematykę rasizmu i dyskryminacji, z którymi autorka spotyka się na co dzień. Czy to, co przydarzyło się pokolenia wcześniej, może kształtować współczesny świat? Czy dyskryminowane mniejszości wciąż muszą walczyć o swoje prawa? „Zrodzeni z legendy” to jednak przede wszystkim pełna akcji powieść przygodowa z elementami romansu, której kulminacją jest epickie starcie między dobrem a złem. Każdy miłośnik fantastyki zapewne doceni też złożone prawa rządzące magią w tym świecie. 

Powieść z gatunku young adult z powodu opisów przemocy i podejmowanej tematyki traumy pokoleniowej oraz rasizmu przeznaczona jest dla osób powyżej 13. roku życia. Na język polski przełożył ją Adam Olesiejuk. 

 

Tracy Deonn amerykańska autorka książek dla młodzieży. Dorastała w środkowej części Karoliny Północnej, gdzie z równym zapałem pochłaniała fantastyczne książki i przysmaki z południa Stanów Zjednoczonych. Jest wierną fanką Gwiezdnych Wojen. Współpracowała przy tworzeniu antologii na 40. rocznicę Imperium kontratakuje i podczas realizacji  filmu dokumentalnego o całej serii Star Wars. Chwile, których nie poświęciła Galaktyce, przeznaczała na studiowanie komunikacji na uniwersytecie w Chapel Hill w Karolinie Północnej. Gdy nie pisze powieści, przemawia na panelach science  fiction i konwentach fantasy, czyta fanfiki i nie jest w stanie oprzeć się niczemu, co ma w sobie imbir.