grudzień 03, 2023

wtorek, 03 luty 2015 09:39

Chłopak Nikt

By 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Niewiele książek potrafi zaskoczyć współczesnych czytelników. W dzisiejszych czasach powieści są tendencyjne i wydawałoby się, że nie sposób wymyślić czegokolwiek nowego. Allen Zadoff jednak w tytule "Chłopak nikt" udowodnił teorię, że od każdej reguły pojawiają się pewne wyjątki i stworzył oryginalną historię, która zaskoczy niemalże każdego.

Bezimienny bohater, działający pod pseudonimem "Benjamin", stał się bronią idealną. Kto podejrzewałby zwykłego, niczym niewyróżniającego się nastolatka? Nikt nie uwierzyłby, że to skuteczny, zimnokrwisty morderca. Jego misje zawsze kończą się powodzeniem, przynajmniej do czasu. Gdy w życiu chłopaka pojawia się dziewczyna o imieniu Samara, a wspomnienia zaczynają powracać, wszystko drastycznie się zmienia.

O przeszłości bohatera dowiadujemy się poprzez retrospekcje. Gdy chłopiec miał 12 lat jego rodzice zostali zamordowani. Od tej pory Zach pracuje dla "firmy" i bez słowa protestu wykonuje powierzane mu zadania. Jego sylwetka wykreowana została w świetny sposób - bohater sprawia wrażenie jakby był pozbawiony jakichkolwiek uczuć. Nie waha się przed niczym, a jego życiem są kolejne misje. Jest bezwzględny i oddany sprawie.

Książka napisana została w lekkim stylu. Ma ciekawą fabułę i wciągającą akcję o wielu zaskakujących zwrotach. Powieść czyta się rewelacyjnie szybko - nie sposób się od niej oderwać. Zdecydowaną zaletą tytułu jest również to, że autor odciął się od schematów powieści młodzieżowych i postanowił pójść w zupełnie innym kierunku. Jeżeli ktoś podczas czytania sądzi, że domyślił się zakończenia, nie mógł bardziej się pomylić. Lektura niesie ze sobą przyjemny powiew świeżości, a stworzenie czegoś oryginalnego w dzisiejszych czasach to naprawdę niełatwe zadanie.

„Chłopak Nikt" jest pierwszym tomem cyklu „Nieznany Zabójca", a ja już teraz jestem bardzo ciekawa co stanie się dalej. Seria zapowiada się naprawdę świetnie, a do przeczytania nadaje się nie tylko dla młodzieży. Poza tym to jedna z tych nielicznych książek, które nie są przeznaczone dla określonej płci - "Chłopak Nikt" to tytuł, który przeczytać może każdy, spodoba się obydwu płcią. To naprawdę przyjemny odpoczynek od romansów paranormalnych, pisanych przede wszystkim z myślą o nastoletnich dziewczynach.

Powieść oczywiście wszystkim serdecznie polecam. Jest to raczej książka rozrywkowa, choć zawiera w sobie kilka elementów nad którymi warto się zastanowić. Z pewnością jednak czas spędzony podczas lektury nie będzie stracony, a twórczość Allena Zadoffa nie należy do tych zupełnie pozbawionych wartości. "Chłopak Nikt" to wciągająca powieść akcji, która jednocześnie zachęca do spojrzenia na świat pod nieco innym kątem niż do tej pory.

Czytany 1729 razy