lipiec 17, 2024

poniedziałek, 29 wrzesień 2014 01:42

Goście XIV Falkonu

By 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Znamy już gości tegorocznej edycji Falkonu. Festiwal odwiedzą zarówno polscy jak i zagraniczni pisarze. Poniżej prezentujemy ich listę.

CECILIA DOLK
Jako młoda dziewczyna z małego miasteczka Cecilia nigdy nie podejrzewała, że zamiłowanie do gier doprowadzi ją do dawania wykładów o designie larpowym na Uniwersytecie Nowojorskim, spotkań z aktorami z serialu Battlestar Galactica czy pracy związanej z social mediami i kulturą partycypacyjną. A jednak to wszystko naprawdę zdarzyło się od czasu, gdy jako nastolatka po raz pierwszy zagrała w larpa. Od tego czasu współpracowała z kilkoma grupami larpowymi, zorganizowała sporo gier i zajmowała się ich promocją. Była też jedną z 80 osób odpowiedzialnych za larpa The Monitor Celestra inspirowanego BSG, który przyciągnął uwagę fanów science fiction i larpowców z całego świata. Teraz opowie nam o tworzeniu gry umieszczonej w już istniejącym świecie oraz o przebiegu całego projektu. Poprowadzi również warsztaty, na których zaprezentuje metatechniki wykorzystane podczas The Monitor Celestra. Uchyli też rąbka tajemnicy na temat najnowszego projektu, w którym bierze udział, czyli College of Wizardryinspirowanego światem Harry'ego Pottera.

MARK REIN•HAGEN
Mark Rein•Hagen jest fanem gier każdego rodzaju, ale najbardziej lubi gry fabularne. Lubi tak bardzo, że sam zaczął je projektować. Rozczarowany otaczającą rzeczywistością tworzy kompleksowe, fikcyjne światy. W najsłynniejszym z nich, Świecie Mroku, stworzył legendarnego Wampira: Maskaradę. Był również współautorem pierwszej edycji Ars Magica. Obecnie żyje w stolicy Gruzji, Tbilisi, razem z żoną, dwójką dzieci oraz dzikim lokatorem, który testuje jego gry za jedzenie. Pochłonięty radosną obsesją pracuje nad swoją nową grą I AM ZOMBIEosadzoną w nowym uniwersum NullCosm.

MICHAEL SWANWICK
Michael Swanwick pierwsze swoje opowiadanie opublikował w 1980 roku, co odbiło się szerokim echem wśród czytelników i krytyków amerykańskiej science fiction. Dzięki temu stał się on częścią nowego pokolenia pisarzy, obok innych sławnych twórców, takich jak William Gibson, Connie Willis czy Kim Stanley Robinson. Swanwick jest kolekcjonerem nagród branżowych, będąc wielokrotnym zdobywcą prestiżowych Nebuli, Hugo, Nagrody Theodorea Sturgeona czy World Fantasy Awards. Stworzył osiem powieści, w tym wydane w polsce: Córka żelaznego smoka, Smoki Babel i Stacje przypływu, kilka zbiorów opowiadań oraz setki szortów.

MARK WEBER
David Mark Weber (ur. 1951 r. w Cleveland w stanie Ohio) jest amerykańskim pisarzem, autorem książek spod znaku science fiction i fantasy, w tym cyklu Honor Harrington, jednej z najpopularniejszych i najbardziej znanych serii militarnej s-f, pełnej polityki i bitew wzorowanych na potyczkach morskich, w której zrywa z tradycyjnym postrzeganiem armii i polityki jako domeny niemal wyłącznie męskiej. W jego powieściach płeć nie ma tak wielkiego znaczenia – bohaterami wojennymi lub przywódcami zostają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Weber jest także autorem serii powieści dla starszej młodzieży oraz beletrystyki historycznej pisanej wspólnie z Timothy Zahnem. W swoich tekstach kreuje spójnie i racjonalnie funkcjonujące światy, nawet tworząc fantasy magiczne moce opisuje w nich jak technikę, ograniczoną racjonalnymi prawami i zasadami.

JAROSŁAW GRZĘDOWICZ
W latach 1993-2001 redaktor naczelny magazynu Fenix. Debiutował literacko w 1982 roku, ale na jego pierwszą powieść trzeba było czekać ponad dwadzieścia lat. Było warto – gdy pierwszy tom Pana Lodowego Ogrodu pojawił się w 2005 roku z miejsca zdobył serca czytelników i krytyków, wszystkie nagrody fantastyczne: Zajdla, Sfinksa, Śląkfę i Nautilusa oraz wysokie pozycje na listach bestsellerów. Równie duże uznanie zdobyły kolejne tomy serii, jak również liczne opowiadania zebrane w tomach Księga Jesiennych Demonów i Wypychacz zwierząt.

ANETA JADOWSKA
Debiutowała opowiadaniem Dziwny jest ten świat w Gazecie Radomszczańskiej, ale w środowisku fantastycznym pojawiła się za sprawą opowiadania Kolejdoskopopublikowanego w 2004 w magazynie Science Fiction. Najbardziej znana jako twórczyni sześcioczęściowego cyklu o Dorze Wilk – toruńskiej policjantce-wiedźmie, który rozpoczęła powieścią Złodziej Dusz, a zakończy zapowiedzianą w tym roku Na wojnie nie ma niewinnych.

JACEK KOMUDA
Historyk, znawca Rzeczypospolitej szlacheckiej oraz Kozaczyzny zaporoskiej. Miłośnik szabli i koni. Mówi o sobie: „warchoł i pijanica dzikopolowy". Autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych w realiach XVII wieku, takich jakWilcze gniazdo, Diabeł Łańcucki czy czterotomowa seria Samozwaniec. Autor scenariusza do gry komputerowej Wiedźmin. Był redaktorem miesięczników o grach komputerowych Gamestar, pracował również w Clicku! i Komputer Świat Gry.

ANDRZEJ PILIPIUK
Swoje pierwsze powieści, serie kontynuacji przygód Pana Samochodzika pisał pod pseudonimem Tomasz Olszakowski. Jego najsłynniejszy bohater, Jakub Wędrowycz, pojawił się po raz pierwszy w opowiadaniu Hiena w 1996 roku. W roku 2001 pojawiły się Kroniki Jakuba Wędrowycza, która zapoczątkowała prawdziwy fenomen wydawniczy. Ale książki Pilipiuka to nie tylko seria o egzorcyście-bimbrowniku, popularność przyniosły mu także cykle Kuzynki, Norweski Dziennik i Oko Jelenia oraz liczne opowiadania. Jedno z nich, Kuzynki, przyniosło mu nagrodę Zajdla w 2002 roku, nagrodę Nautilus zdobywał czterokrotnie. Sam siebie nazywa Wiekim Grafomanem.

MARCIN PRZYBYŁEK
Znany także pod pseudonimem Martin Ann. Debiutował w miesięczniku Świat Gier Komputerowych tworząc rubrykę Grao Story, publikował także teksty publicystyczne w Nowej Fantastyce w cyklu Co w duszy gra. W 2002 roku Nowej Fantastyce ukazało się jego pierwsze opowiadanie z cyklu o gamedecu Torkilu Aymorze – Gamedec. Małpia pułapka. Dwa lata później pojawił się Gamedec. Granica rzeczywistości, zbiór opowiadań który rozpoczął niezwykle popularną serię science-fiction. Jej ostatni jak do tej pory tom, Gamedec. Czas silnych istot został wydany w roku 2012.

MAJ LIDIA KOSSAKOWSKA
Debiutowała w 1997 roku opowiadaniem Mucha zamieszczonym na łamach czasopisma Fenix. Popularność i uznanie krytyków przyniosła jej „anielska" seria (Siewca Wiatrów, Żarna niebios, Zbieracz Burz). Wielokrotnie nominowana do nagrody Zajdla, statuetkę przyniosło jej w 2007 roku opowiadanie Smok tańczy dla Chung Fonga, a w 2012 roku powieść Grillbar Galaktyka. Jej ostatnim dziełem jest inspirowany kulturą Wschodu Takeshi. Cień Śmierci.

ROBERT M. WEGNER
Debiutował w 2002 r. opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja opublikowanym w miesięczniku Science Fiction. Zasłynął w środowisku fantastycznym dziękiOpowieściom z meekhańskiego pogranicza (dwa tomy opowiadań: Północ-Południe, Wschód-Zachód oraz powieść Niebo ze stali). Jako drugi pisarz w historii zdobył dwa Zajdle w jednym roku:w 2013 roku został uhonorowany za opowiadanie Jeszcze jeden bohater oraz powieść Niebo ze stali. Był również zdobywcą nagrody Żuławskiego oraz dwukrotnie Śląkfy.