lipiec 20, 2024

piątek, 10 marzec 2023 00:21

Emocjonujące połączenie przygody i akcji w komiksach ze świata Dungeons & Dragons

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Gdy w 1974 roku Gary Gygax i Dave Arneson wymyślili grę RPG Dungeons & Dragons, czyli zabawę w „lochy i smoki”, nie mogli przypuszczać, jak zawrotną zrobi ona karierę. Dziś, niemal pół wieku później, to jedno z największych uniwersów kultury popularnej. Zaczęło się od gry fabularnej, potem pojawiły się podręczniki z zasadami gry, dodatki, figurki, planszówki i książki, a także gry komputerowe. Dungeons & Dragons trafiało również wielokrotnie do telewizji i filmu: w 2023 roku czeka nas premiera kolejnej kinowej odsłony zatytułowanej Złodziejski honor z udziałem takich gwiazd jak Chris Pine, Michelle Rodriguez czy Hugh Grant. 

Komiksy „Dungeons & Dragons” również gościły już na polskim rynku dwadzieścia lat temu, w postaci serii „Wrota burzy” i „W cieniu smoków”. Teraz wracają w zupełnie nowej odsłonie za sprawą wydawnictwa Egmont. 

Na 8 marca br. zaplanowana jest premiera dwóch komiksów ze świata Dungeons & Dragons: pierwszego tomu cyklu „Legendy Wrót Baldura” oraz powieści graficznej „Zaćmione życzenie”. Na rok 2023 zaplanowane są kolejne tomy serii.

pastedGraphic.png

W albumie „Legendy Wrót Baldura” powracamy do tytułowego miasta z serii gier komputerowych i do drużyny, w której szeregach walczy kultowa postać łowcy Minsca, wędrującego po świecie w towarzystwie miniaturowego wielkiego kosmicznego chomika Boo. Serię tworzy kanadyjski zespół twórców. Scenarzysta Jim Zub, znany z autorskich serii „Skullkickers”, „Wayward” i „Glitterbomb” oraz przygód Avengers w Marvelu („Avengers. Nie poddamy się” i „Avengers. Bez drogi do domu”), zna się również na tworzeniu komiksów osadzonych w popularnych uniwersach. Pisał już komiksy o Conanie, Samuraju Jacku, Ricku i Mortym, Buffy, ale najdłużej został właśnie w uniwersum Dungeons & Dragons. Sekunduje mu rysownik Max Dunbar, autor licznych okładek komiksowych i albumów „Red Sonja: Atlantis Rises”, „Judge Dredd: Under Siege” oraz „Stone Star”.

pastedGraphic_1.png  pastedGraphic_2.png  pastedGraphic_3.png  pastedGraphic_4.png

Powieść graficzna „Zaćmione życzenie” ukazuje burzliwe przygody drużyny awanturników na przestrzeni dekad. Scenariusz tej opowieści napisał B. Dave Walters, wszechstronny artysta, mówca motywacyjny, scenarzysta, aktor i – jak sam o sobie mówi – „twórca rewolucyjnych treści”. Walters znany jest właśnie z publikowanych w serwisie YouTube zapisów gry. Dość powiedzieć, że komiks „Zaćmione życzenie” uzupełnia seria rozgrywek trwających około 60 godzin. Możemy w nich usłyszeć głosy postaci i poznać ich inne przygody dziejące się pomiędzy wydarzeniami z komiksu. Album ten ilustruje artystka Tess Fowler, której rysunki charakteryzuje piękny i wyrazisty styl, znana między innymi z komiksów „Rat Queens”, „Wonder Woman”, „Kid Lobotomy” oraz wielu okładek.

pastedGraphic_5.png  pastedGraphic_6.png   pastedGraphic_7.png  pastedGraphic_8.png

 Dungeons and Dragons to nie tylko jeden świat, w którym rozciągają się tytułowe lochy i grasują tytułowe smoki. Światów tych, niekiedy połączonych ze sobą magicznymi przejściami, jest zatrzęsienie. Największą karierę zrobił prawdopodobnie świat Zapomnianych krain (Forgotten Realms), w którym rozgrywa się najwięcej gier komputerowych i o którym opowiada chyba najwięcej dodatków do gry fabularnej oraz powieści. Ale jest też popularny świat Greyhawk, Dragonlance, czyli kraina Smoczej lancy, pełen grozy Ravenloft, postapokaliptyczny Dark Sun, kosmiczny Spelljammer, szlachecki Birthright, eklektyczny Eberron i wiele, wiele innych.

Poza całą masą produktów popkulturowych inspirowanych grą Dungeons&Dragons jeszcze więcej było popkulturowych nawiązań do tego uniwersum. Wspomnijmy tylko ostatnie: w serialach Rick i Morty czy Stranger Things, gdzie młodzi bohaterowie, aby lepiej zrozumieć przenikający do ich świata mroczny wymiar i jego koszmarnych mieszkańców, nadają im terminy pochodzące z gry, takie jak Demogorgon, Łupieżca umysłów czy Vecna. Nie brakuje też scen ukazujących samą rozgrywkę.

pastedGraphic_9.png

SPOT PROMOCYJNY: https://www.youtube.com/watch?v=ewVv87e-4Sk 

Długo pokutował niesprawiedliwy stereotyp subkultury graczy Dungeons & Dragons jako zgrai pociesznych fajtłap. Najdłużej ogrywał go serial komediowy Teoria wielkiego podrywu, ale wątek ten spotkać można w wielu sitcomach. Tymczasem miłością do Dungeons & Dragons szczyci się wiele znanych osób, które fajtłapami raczej nie są. Należą do nich takie gwiazdy jak aktor Terry Crews, aktorka Deborah Ann Woll, czyli odtwórczyni Karen Page w serialu Daredevil, a także Tony Morello – gitarzysta zespołu Rage Against the Machine. Chyba najsłynniejszym celebrytą grającym w Dungeons & Dragons jest Vin Diesel, który twierdzi nawet, że na planie Kronik Riddicka po zakończeniu dnia zdjęciowego grywał w Dungeons & Dragons z Judi Dench i Karlem Urbanem. Nieoficjalnym ambasadorem tej marki jest także Joe Manganiello, znany z serialu Czysta krew i filmu Magic Mike. Wystarczy posłuchać, jak z przejęciem opowiada o sesji, na której wykradł drużynie magiczny artefakt Rękę Vecny, czy zobaczyć zdjęcia urządzonej przez niego sali gier, której patronem został Gary Gygax. 

Jednym z najmłodszych gatunków twórczego wyrazu, w którym prym wiedzie Dungeons & Dragons są zapisy wideo z sesji gry umieszczane w serwisie YouTube. To właśnie tam pojawiają się takie gwiazdy jak Joe Manganiello, żeby odgrywać epizodyczne, a czasem stałe role. Kanały i serie temu poświęcone cieszą się olbrzymią popularnością. Jednym z najbardziej lubianych jest Critical Role i kampania Legenda Vox Machiny, która doczekała się adaptacji na popularny serial animowany.

 

Dungeons & Dragons. Legendy Wrót Baldura, tom 1

Scenariusz: Jim Zub

Rysunki: Max Dunbar

Przekład: Marek Starosta 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Objętość: 128 stron

Format: 167x255

Cena: 49,99

ISBN: 978-83-281-5755-2

Język oryginału: angielski

Seria: Dungeons & Dragons 

Kategoria: komiks amerykański

Tematyka: fantasy

 

Dungeons & Dragons. Zaćmione życzenie

Scenariusz: B. Dave Walters

Rysunki: Tess Fowler

Przekład: Marek Starosta

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Objętość: 128 stron

Format: 167x255 

Cena: 49,99

ISBN: 978-83-281-5757-6

Język oryginału: angielski

Seria: Dungeons & Dragons

Kategoria: komiks amerykański

Tematyka: fantasy