wtorek, 13 wrzesień 2016 15:12

Legendarny komiks Kajko i Kokosz powraca w nowej odsłonie!

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Tworzone przez wspaniałego scenarzystę i rysownika Janusza Christę (1934–2008) przygody dwóch słowiańskich wojów są od dziesięcioleci jedną z najpopularniejszych polskich serii komiksowych. Teraz Kajko i Kokosz powracają! Kontynuacji kultowego komiksu podjęli się znani polscy scenarzyści i rysownicy, którzy podeszli do zadania z miłością i pasją. Tego wydarzenia fani Kajka i Kokosza nie mogą przegapić!

Choć na świecie od dawna kontynuuje się kultowe serie komiksowe, w Polsce takie projekty są jeszcze mało popularne. Przeszło ćwierć wieku musieliśmy czekać na reaktywację słynnej serii Janusza Christy Kajko i Kokosz. Założeniem Tomasza Kołodziejczaka, redaktora naczelnego Klubu Świata Komiksu, było znalezienie godnych następców, którzy nie będą kopiować Janusza Christy, lecz stworzą kontynuację przygód Kajka i Kokosza w duchu opowieści Mistrza.

Tomasz Kołodziejczak, który znał się bardzo dobrze z Januszem Christą, za zgodą i ze wsparciem wnuczki autora Pauliny, podjął się kontynuacji dzieła Mistrza. Znalezienie twórców, którzy potrafiliby zbudować historie tak, aby były lekkie, oryginalne, zabawne, a jednocześnie zadowoliły fanów serii, okazało się nie lada wyzwaniem. „Gdyby to było łatwe, Egmont już dawno znalazłby wiernego naśladowcę. A do opowiedzenia zostało jeszcze mnóstwo historii.” – mówi Krzysztof Janicz, autor jednego ze scenariuszy przygód nowego Kajko i Kokosza, twórca biografii Janusza Christy i bloga Na-plasterki.blogspot.com. W 2007 roku został zorganizowany pierwszy konkurs im. Janusza Christy, który dał szansę młodym polskim rysownikom i scenarzystom na wykreowanie nowych, współczesnych bohaterów komiksów dla dzieci.

Jaką wersję nowych przygód Kajka i Kokosza chcieliby zobaczyć współcześni czytelnicy, a jaką Ci, którzy wychowali się w czasach PRL-u? Do kogo miała być skierowana ta historia? To pytania, które nie mogły pozostać bez odpowiedzi przy planowaniu nowego wydania.

„Ludzie chcą zobaczyć znów świat Christy i że wszystko w nim ma się dobrze, a nie »Patrzcie, dzieciaki! Oto cool Mirmiłowo XXI wieku!«. Zbójcerze grają w Hegemon Go, Łamignat zostaje graficiarzem, a tu mamy serię obligatoryjnych dowcipów o hipsterach i cytatów z filmów i reklam, które będą przedawnione za półtora miesiąca!” – z taką wizją przyszedł scenarzysta Maciej Kur, twórca dwóch historii z albumu Kajko i Kokosz – Nowe Przygody i dodał: „Do tej pory nie mogę uwierzyć, że mnie to spotkało, jakbym mówił o jakimś śnie. To istna frajda i spełnienie marzeń móc… legalnie w każdym razie… wymyślać nowe przygody tych postaci”. Podobnie zareagował Norbert Rybarczyk, rysownik: „Gdyby ktoś mi powiedział kilka lat temu, że będę rysował kontynuację Kajko i Kokosza, na pewno bym nie uwierzył”.

Do współpracy przy tworzeniu nowych przygód Kajko i Kokosza Egmont i Klub Świata Komiksu zaprosił scenarzystów i rysowników, którzy od dawna są obecni na polskim rynku. „Maciej Kur i Piotr Bednarczyk to laureaci naszego konkursu na komiks dla dzieci, twórcy serii Lil i Put, którzy będą odpowiadać za przygody zbója Łamignata. Tomasz Samojlik to najpopularniejszy chyba obecnie polski autor komiksów dziecięcych, w tym trylogii o ryjówkach – jemu przypadły perypetie smoka Milusia. Sławomir Kiełbus, autor wielu świetnych komiksów, w swoim czasie wskazywany przez samego Janusza Christę jako ewentualny kontynuator jego pracy, będzie rysował historie ze Zbójcerzami do scenariusza wspomnianego wyżej Macieja Kura. Nieco mniej doświadczona para twórcza, Norbert Rybarczyk i Krzysztof Janicz (jeden z najlepszych znawców twórczości Christy), stworzyli zabawny komiks o dzieciństwie Kajka i Kokosza” – mówi Tomasz Kołodziejczak redaktor naczelny Klubu Świata Komiksów.

Dla większości twórców zaproszonych do współpracy Kajko i Kokosz w dzieciństwie był codzienną lekturą. „Komiks Kajko i Kokosz był i jest dla mnie ciągłym źródłem inspiracji. W dzieciństwie gwarantował świetną rozrywkę i pobudzał moją wyobraźnię do snucia własnych wyobrażeń, które później zamieniałem w rysunki i komiksy” – mówi Piotr Bednarczyk.

Dla Norberta Rybarczyka stanowił materiał edukacyjny: „W przedszkolu uczyłem się czytać właśnie na tych opowieściach. Do dziś jest to jeden z moich ulubionych polskich komiksów, a przy tym prawdziwa klasyka gatunku”. Tomasz Samojlik dodaje: „Zakup każdego kolejnego zeszytu Kajko i Kokosza był wielkim wydarzeniem. Pamiętam, jak nosiłem którąś ze świeżo zakupionych części w tornistrze przez cały dzień, nie mogąc się doczekać końca lekcji…”.

A jak zadanie odebrali sami twórcy i co stanowiło dla nich największe wyzwanie? „Podczas rysowania pierwszego odcinka opowieści o Milusiu nie mogłem się pozbyć uczucia, że to jakiś sen. Jak to? To właśnie ja mam kontynuować wątki stworzone przez samego Christę? Rety! Oczywiście, zaraz po tym pojawiały się czarne myśli – a co, jeśli nie podołam i moja historia będzie najgorsza w całym albumie? Podsumowując zatem – była to prawdziwa huśtawka nastrojów” – mówi Tomasz Samojlik i dodaje: „Naśladowanie stylu Christy jest po prostu niemożliwe. Dlatego też bardzo się ucieszyłem, że wydawca pozwolił rysownikom pozostać przy swojej kresce, jedynie w kwestii kolorów i cieniowania starając się zbliżyć nasze prace do oryginałów Mistrza”.

Dla Macieja Kura zadanie okazało się nie tak trudne, jakby mogło się wydawać – „Jak już znalazłem odpowiednie pomysły na historie z oddaniem klimatu poszło z górki i obyło się bez jakichś dylematów. Skupiłem się na humorze wynikającym z osobowości bohaterów i to on napędza te historie. To ciągle te same postacie, tylko w nowych, zabawnych sytuacjach”.

Wszyscy rysownicy, scenarzyści, jak i sam Tomasz Kołodziejczak wychowywali się na komiksach Christy i darzą go ogromnym szacunkiem. Chcieli pokazać, że choć wielki Mistrz odszedł, ciągle jest obecny, a świat jego bohaterów wciąż jest atrakcyjny i inspirujący. To prezent dla fanów od fanów. A że świat wykreowany przez Christę jest bogaty w bohaterów, wątki i miejsca, to twórcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Janusz Christa to jeden z największych polskich twórców komiksu. Narysował ok. 4700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią ilość ilustracji. Wydał ok. 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 mln egzemplarzy. Stworzone przez niego serie komiksowe Kajko i Kokosz oraz Kajtek i Koko od pokoleń cieszą się mianem kultowych, a ich bohaterowie znani są chyba wszystkim Polakom. Na początku XXI wieku wydawnictwo Egmont Polska zaczęło wydawać tomy wszystkich jego komiksów w postaci kompletnych albumów.

Premiera nowych albumów będzie miała miejsce 14. września 2016 r.