Recenzje pod patronatem Secretum

  • 1
  • 2
Poprzedni Następny
Intrygi
Brama.
Do zobaczenia w piekle
Trucicielka królowej
Kroniki Drugiego Kręgu. Piołun i miód
Magia wskrzesza
Wschód księżyca. Wojownicy. Nowa przepowiednia. Tom 2
Okrutny książę. Tom I
An Assassin’s Creed Series: Last Descendants. Ostatni potomkowie. Przeznaczenie bogów
Paradoks
Wyprawa. Żelazny Kruk
World of Warcraft: Cisza przed burzą
wtorek, 19 czerwiec 2018 19:46

Skafander i melonik

Napisała 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas tegorocznego Polconu będzie miała miejsce premiera antologii członków Sekcji Literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki „Logrus”. „Skafander i melonik” to drugi zbiór w serii „Ścieżki wyobraźni”, która zastąpiła broszurowe wydawnictwo, jakim był Nieoficjalny Obiekt Literacki.

Tym razem czytelnicy będą mogli się zapoznać z dziewięcioma opowiadaniami:
- „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra” Anny Hrycyszyn,
- „La Estrella” Aleksandry Sokólskiej,
- „Zwierciadło w dziurce od klucza” Marty Magdaleny Lasik
- „Ślady w popiele” Karoliny Fedyk,
- „Ekonomia to dolina niesamowitości” Anny Łagan,
- „Jeden spalony rzut” Krystyny Chodorowskiej,
- „Matki płaczą solą” Alicji Tempłowicz,
- „Flaun” Marty Potockiej,
- „Pościg” Michała Cholewy.


Podobnie jak zeszłoroczna antologia „Ścieżki wyobraźni: Zabawa w Boga”, „Skafander i melonik” będzie dostępny w wersji papierowej podczas konwentów, a także w siedzibie Śląskiego Klubu Fantastyki w Katowicach (możliwy zakup na odległość), natomiast nowość w stosunku do roku ubiegłego stanowi fakt, że sekcja planuje udostępnić e-booka (wersja pdf, epub i mobi) za darmo.


 Antologia „Ścieżki wyobraźni: Skafander i melonik” jest drugą tematyczną antologią, którą przygotowała sekcja literacka Śląskiego Klubu Fantastyki „Logrus”, po tym jak zdecydowaliśmy, iż rezygnujemy z dotychczas drukowanego NOL-a (Nieoficjalnego Obiektu Literackiego), w którym do tej pory prezentowaliśmy naszą twórczość. W założeniu raz do roku – latem – ma się ukazywać zbiór opowiadań, opatrzonych tytułem serii i tytułem danego zbioru, pokrywającym się z tematem, który wybieramy wspólnie na forum sekcji w roku poprzedzającym wydanie zbioru.

W roku 2017 tematem, który zyskał najwięcej głosów aprobaty był „Skafander i melonik”. Z nadesłanych tekstów na drodze plebiscytu wybraliśmy dziewięć, które najwięcej osób uznało za godne wejścia do antologii.

Są to (w kolejności w jakiej znajdą się w zbiorze):

1. „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra” Anny Hrycyszyn – przygodówka w steampunkowym klimacie, okraszona szczyptą kryminału. Na ostatnim piętrze przepompowni w średniej wielkości miasteczku znaleziony zostaje odlany z metalu skafander. W środku skrywa zwłoki. Skąd się wziął? Do kogo należy? O przebiegu śledztwa opowiada Jaśmina Gorol – pomocnica detektywa.

2. „La Estrella” Aleksandry Sokólskiej – mocny tekst w klimacie odległej przyszłości. Bardziej space opera niż SF. Wrestling w zero G i problem czasu w podróżach międzyplanetarnych.

3. „Zwierciadło w dziurce od klucza” Marty Magdaleny Lasik – SF z obcą cywilizacją osadzone na swojskich terenach Kotliny Kłodzkiej. Co przyniesie Ziemianom wizyta z gwiazd?

4. „Ślady w popiele” Karoliny Fedyk – magiczna opowieść o niezwykłej wyspie, konsekwencjach wojny i nowym zagrożeniu. W tajemniczym wypadku ginie poszukiwany za działalność antypaństwową inżynier. Jego notatki stają się kartą przetargową w konflikcie o prawo do opieki nad jego synem.

5. „Ekonomia to dolina niesamowitości” Anny Łagan – socjologiczne SF dziejące się na skolonizowanym Marsie. Android walczy o utrzymanie hodowli lam, które odziedziczył po swojej właścicielce.

6. „Jeden spalony rzut” Krystyny Chodorowskiej – tekst steampunkowy z wydźwiękiem społecznym, alternatywa historyczna. Bohaterką jest członkini drużyny strażaków, którzy do pożarów są zrzucani ze sterowca na spadochronach. Trwa śledztwo w sprawie ustalenia okoliczności tragicznej w skutkach akcji gaśniczej.

7. „Matki płaczą solą” Alicji Tempłowicz – niedaleka przyszłość, w której ludzie pojmują znaczenie siły rytuałów i moc języka. Przedstawiciel Instytutu Subnauki Stosowanej rusza do Boliwii, by rozwiązać problemy „z duchami” w tamtejszej kopalni litu.

8. „Flaun” Marty Potockiej – klasyczne SF o grupie naukowców na nowo odkrytej planecie z niezwykłą fauną i florą. Szefowa zespołu ginie w zaskakujących okolicznościach, kryzys goni kryzys. Kto wygra? Człowiek czy planeta?

9. „Pościg” Michała Cholewy – przygodówka na zakończenie, łącząca w sobie elementy steampunku i space opery. Rzecz o piratach, kolonializmie i schyłku ery żaglowców przeniesiona na odległą planetę.

Podobnie jak w roku poprzednim, gdy wydaliśmy antologię „Ścieżki wyobraźni: Zabawa w Boga”, nad przygotowaniem zbioru pracowaliśmy we własnym gronie. Mamy wśród nas redaktorów, korektorów, grafików a także osobę zajmującą się składem. Seria doczekała się fanpage’a na Facebooku oraz logo.

Wydanie papierowe będzie rozprowadzane na konwentach a także w siedzibie klubu (możliwy zakup na odległość). Natomiast wydanie elektroniczne planujemy w tym roku udostępniać gratis.

Czytany 353 razy

Dodaj komentarz

Komentarze Gości przed publikacją wymagają akceptacji Administratora.


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie newsy

16-11-2018
Targi Gra i Zabawa - Festiwal Gramy

JEST CO ROBIĆ! Kultowe gry, kreatywne zabawy, widowiskowi cosplayerzy, emocjonujące mistrzostwa, turnieje i konkursy. W sobotę 24 listopada w AMBEREXPO ruszają 7. Targi GRA I ZABAWA i 17. Trójmiejskie Spotkania z Grami Planszowymi...

Czytaj dalej...
14-11-2018
Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne

Najpyszniejsze opowiadania tej zimy! Świąteczny koniec roku, okres od Halloween do sylwestra. Magiczny czas między dynią a jemiołą.Dora Wilk, Nikita, Witkacy, Karma, Malina, Roman, Baal i inni przybywają z nowymi historiami....

Czytaj dalej...
14-11-2018
Wzlot i upadek D.O.D.O.

Neal Stephenson, autor bestsellerów, oraz ceniona przez krytyków powieściopisarka Nicole Galland wspólnie tworzą wciągający i misternie skonstruowany thriller, którego akcja dzieje się w bliskiej przyszłości, splatając historię, naukę, magię i...

Czytaj dalej...